Powikłania

1) Jakie są możliwe powikłania ospy wietrznej. U kogo występuje największe ryzyko powikłań?

Największe ryzyko powikłań istnieje w okresie niemowlęcym i po 15 roku życia, a także u pacjentów leczonych ogólnie (doustnie, dożylnie, domięśniowo) kortykosteroidami. Natomiast wziewne leczenie kortykosteroidami stosowane u dzieci z astmą nie ma negatywnego wpływu na przebieg ospy.

Często powikłaniem ospy wietrznej jest zakażenie ropne skóry wywołane nadkażeniem paciorkowcowym lub gronkowcowym, doprowadzające do wytwarzania się olbrzymich pęcherzy, owrzodzeń, ropowic i sepsy.

Nierzadko występują powikłania spowodowane przez samo zakażenie wirusem ospy wietrznej jak: zapalenie płuc (głównie u dorosłych i młodzieży), zapalenie móżdżku i mózgu, zakrzepowe zapalenie naczyń mózgu, zapalenie wątroby, zapalenie mięśnia sercowego, trzustki i najądrzy.

Zapalenie płuc, stawów czy nerek może być wynikiem zarówno samego zakażenia wirusem ospy wietrznej jak i powikłań bakteryjnych.

Czasami na skórze i błonach śluzowych obserwuje się wybroczyny z powodu obniżenia liczby płytek krwi w trakcie choroby bądź po przechorowaniu.


2) Jakie są objawy najważniejszych powikłań ospy wietrznej?

a) Nadkażenie bakteryjne skóry

To najczęstsze powikłanie ospy wietrznej. Niepokój powinny budzić wykwity większe od pozostałych, znacznie uniesione ponad powierzchnie skory, otoczone szeroką i/lub powiększającą sie, czerwona obwódką (uwaga: rumieniowe podłoże o niewielkiej średnicy należy do naturalnego obrazu choroby), a także zmiany, które pękają tworząc nadżerkę (prawidłowe pęcherzyki nie pękają, lecz mętnieją tworząc krosty a następnie grudki), zwłaszcza, jeśli w okolicy pękniętego pęcherzyka tworzą sie miodowo-żółte strupy lub wiotkie pęcherze wypełnione ropnym płynem. O nadkażeniu bakteryjnym mogą świadczyć także objawy ogólne takie jak utrzymywanie sie gorączki powyżej 3 dni od początku choroby, jej nawrot lub pojawienie sie po początkowo bezgorączkowym przebiegu ospy wietrznej, zwłaszcza, jeśli towarzyszy jej pogarszający sie stan dziecka (znaczne osłabienie, senność, apatia, brak chęci do jedzenia i picia).

b) Zapalenie móżdżku

Występuje z częstością 1: 4000 zachorowań. Do objawów należą nudności, wymioty, ból głowy, obniżenie napięcia i siły mięśniowej, kaczkowaty chód, trudności z utrzymaniem równowagi, niepewne, nieprecyzyjne ruchy, zaburzenia mowy (fonacji), pismo jest często drżące, nieczytelne. Powyższe objawy mogą pojawić się na 2 dni przed wystąpieniem wysypki do 2 tygodni po jej wystąpieniu.


3) Co robić w przypadku wystapienia powikłań ospy wietrznej?

W każdym przypadku podejrzenia powikłań ospy wietrznej należy udać się do lekarza.

Nakażenia bakteryjne skóry leczy sie antybiotykami. W zależności od nasilenia zakażenia i stanu chorego, antybiotyki stosuje się miejscowo, doustnie lub dożylnie.


4) Czy po ospie pozostają blizny?

Odpadające po kilku dniach choroby strupki mogą pozostawić „przejściowe” odbarwienia. Trwałe blizny stwierdza się wyjątkowo, głownie u osób z tendencją do bliznowacenia.

W przypadku zmian nadkażonych bakteryjnie ryzyko powstania blizny jest większe.